BLOG
PIĄTKA CATERING

Efektywna praca, czyli jak usprawnić wydajność organizmu bez kofeiny?

 
 
Życie pędzi jak szalone, każdy z nas się gdzieś spieszy. Natłok obowiązków, dom, dzieci, praca, zajęcia dodatkowe sprawiają, że nie mamy energii ani nie potrafimy się często na czymś skupić. Dodatkowym utrudnieniem w skupieniu się jest praca w domu, gdzie często pojawiają się czynniki rozpraszające. Wówczas sięgamy po kawę, jedną z rana, potem kolejna w pracy, jeszcze kolejna gdzieś w locie. Dobrze wiemy, że nie zawsze to pomaga. Sprawdźmy więc, czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na poprawę koncentracji, ale bez wypicia kawy. 
 

Trudności z koncentracją - skąd się biorą? 

 
Jeżeli masz trudności, aby skupić się na danej rzeczy musisz zdać sobie sprawę, dlaczego tak się dzieje. Czynnikami, które przyczyniają się rozproszenia uwagi są: 
 
 • mała ilość snu,
 • nieodpowiedni styl życia np. brak ruchu, siedzący tryb życia
 • nieodpowiednia dieta - objadanie się, ale również niedojadanie,
 • przemęczenie,
 • stres i silne emocje,
 • nadciśnienie.
 

Dlaczego picie kawy nie zawsze poprawia koncentrację? 

 
Tak jak już wspomnieliśmy, sporo osób, aby dostarczyć sobie energii sięga po kubek kawy. Jedni piją mocną, inni słabszą, ale zapewne nie kończy się na jednym kubku. Jednak fakt jest taki, że dostarczenie zbyt dużej ilości kofeiny do organizmu może powodować wręcz odwrotny efekt. Będziemy czuć bezsenność, będziemy odwodnienia, pojawi się uczucie lęku i niepokoju, co wpływa na spadek koncentracji uwagi. 
 

Oto kilka powodów, dlaczego picie kawy nie zawsze ma pozytywny efekt:

 
 • pobudzenie organizmu poprzez wypicie kawy jest intensywne, ale ta moc trwa przez krótki czas,
 • kawa nie jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z trawieniem, kłopoty sercowe, drżenie mięśni, czują się niespokojne lub mają niedobory potasu i magnezu,
 • spożywanie dużej ilości kawy działa moczopędnie, może dojść do odwodnienia organizmu.
 
Zatem, w jaki sposób można poprawić koncentrację, aby uniknąć nadmiernego picia kawy? Jak zawsze zbawienne będzie zastosowanie odpowiedniej diety, która potrafi zdziałać cuda. Przedstawiamy nasze propozycje:
 
 • aby polepszyć pamięć i koncentrację skomponuj swoją dietę tak, by pozytywnie wpływała na pracę Twojego mózgu. Pozbądź się nieprawidłowych nawyków żywieniowych - nie spożywaj alkoholu, mocnej kawy, ogranicz jedzenie typu fast - food, słodycze, słone przekąski, napoje gazowane, żywność przetworzoną,
 • dzień rozpoczynaj od szklanki gorącej wody, która pobudzi żołądek do pracy i zjedz obfite, odżywcze śniadanie. Dzięki takiej dawce energii na długo poczujesz się syty, co sprawi, że będziesz bardziej produktywny. Zdrowe śniadania poprawiają koncentrację, zwiększają kreatywność i wpływają korzystnie na pamięć,
 • jedz 4 - 5 posiłków dziennie, staraj się, aby pora jedzenia była mniej więcej o tej samej godzinie. Odetchnij chwilę przy posiłku i nie korzystaj w tym czasie np. z komputera czy telefonu,
 • warto zwrócić uwagę, aby w diecie znalazło się kilka produktów, które są kluczowe dla utrzymania lepszej koncentracji. Są to przede wszystkim warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika; produkty pełnoziarniste (zawierają witaminy z grupy B); siemię lniane, nasiona chia, tłuste ryby morskie, orzechy i awokado,
 • odpowiednie nawodnienie organizmu sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu, dzięki czemu będziesz efektywniej pracować lub uczyć się. Do picia należy wybrać najlepiej wodę mineralną lub źródlaną. Należy pić małymi łykami, powoli i około 1,5 - 2 litry dziennie.
 
 

Ćwiczenia na koncentrację uwagi - wytrenuj pozytywnie swój mózg 

 
Ćwiczenia na koncentrację uwagi wykonują już nawet małe dzieci sukcesywnie zwiększając poziom trudności. Dorośli również w przyjemny sposób mogą ćwiczyć swoje skupienie uwagi. Świetną gimnastyką dla mózgu będzie:
granie w gry planszowe,
pisanie lewą ręką, gdy jesteśmy praworęczni lub pisanie prawą ręką gdy jesteśmy leworęczni
nauka nowych umiejętności np. wyszywanie, nauka nowego języka,
liczenie wstecz,
rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, zadań matematycznych, testów na IQ,
czytanie kryminałów, w których trzeba mądrze łączyć fakty, zapamiętywać drobne szczegóły.
 
Dodatkowym atutem będzie aktywność fizyczna. Dzień najlepiej rozpoczynać od porannego marszu lub joggingu lub prostych ćwiczeń rozciągających. Pobudzi to umysł do pracy, którą będziesz efektywniej wykonywał. 
 
Odpoczynek i sen naszym sprzymierzeńcem
 
Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Zadbaj, aby podczas pracy lub nauki znaleźć chwilę czasu na przerwę. Po pracy, jeśli to możliwe, zrelaksuj się, pójdź na spacer lub poćwicz. Poprawi się koncentracja i znajdziesz jeszcze siłę na inne czynności. 
 
Jeżeli pracujesz w domu staraj się wyciszyć telefon, mieć wyłączone wszystkie odbiorniki, które mogą rozpraszać podczas pracy. Zadbaj o porządek wokół stanowiska pracy - rozgardiasz panujący dookoła jest równie rozpraszający. 
 
Najlepszą formą odpoczynku jest jednak sen. Wpływa on na wzmocnienie połączeń między komórkami nerwowymi, dlatego po zdrowo przespanej nocy lepiej nam się skupić na danych czynnościach. Kiepski sen lub jego brak bardzo wpływa na pogorszenie pamięci i koncentracji. Pamiętaj, aby wygospodarować na sen ok. 7 - 8 godzin w nocy. Jeżeli masz ochotę na drzemki w ciągu dnia pozwól sobie na chwilę zamknąć oczy - nawet 20 minut snu polepszy nastrój i koncentrację. Aby wieczorem łatwo zasnąć zalecany jest między kolacją a snem odstęp ok. 2 godziny, posiłek powinien być lekkostrawny.