BLOG
PIĄTKA CATERING

Czy ziemniaki tuczą?

 
W czasie diety odchudzającej ziemniaki zamieniasz na ryż albo makaron? Nie rób tego! Ziemniaki są źródłem cennych witamin, a przygotowane we właściwy sposób będą sycącym niskokalorycznym dodatkiem do obiadu czy kolacji. Jak przygotować ziemniaki, by bez obawy wprowadzić je do swojego jadłospisu?
 

Czy ziemniaki tuczą? Ile mają kalorii?

 
Ziemniaki są bardzo wdzięcznym warzywem. Przygotujesz z niego zupę, zapiekankę, placki ziemniaczane czy stworzysz zdrowy dodatek do mięsa czy ryby. Do tego nie są drogie w zakupie i zdecydowanie smaczne. Co z kaloriami? 100 gram ziemniaków to zaledwie 80 kalorii. Niewiele, biorąc po uwagę, że ziemniaki są bardzo sycące. Warunek jest tylko jeden  - nie możesz dodawać żadnych tłuszczów. Jeśli więc zrezygnujesz z przetopionego masła, czy  skwarków, to ziemniaki możesz serwować każdego dnia na stół. 
 
 

Gotowane ziemniaki tak, ale kluski już nie?

 
Z ziemniaków możesz stworzyć wiele ciekawych potraw i dań. Jeśli zagotujesz młode ziemniaki i podasz je z koperkiem, to zapewnisz sobie niskokaloryczne danie, bogate dodatkowo w potas, magnez, witaminę C i żelazo. Samo zdrowie. Ziemniaki serwowane z rybą na parze i bukietem warzyw, będą rewelacyjnym pomysłem, jeśli się odchudzasz bądź dbasz o to, by nie przekraczać konkretnej ilości kalorii na dzień. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli z resztki ugotowanych ziemniaków, przygotujesz kluski. Z dodatkiem mąki ziemniaczanej, a polane sosem z pieczeni z pewnością odbiją się niekorzystnie na Twojej wadze. 
 

Ziemniaki - źródło cennego błonnika!

 
To żadna nowość, że w diecie odchudzającej ważną rolę odgrywa błonnik. Wspomaga Twój metabolizm i dba o właściwe trawienie. Ziemniaki są również źródłem błonnika, dlatego dodane do kolacji czy obiadu, wspomogą cały proces trawienia. Ważne jednak jest, by ziemniaki gotować, najlepiej w mundurkach, wtedy nie stracą cennej dawki witaminy C. Zrezygnuj natomiast z ich smażenia czy pieczenia (chyba że w folii). 
 
Jakich potraw z ziemniaków warto unikać?
 
Jeśli zastanawiasz się, czy ziemniaki tuczą, to musisz wiedzieć, że niektóre potrawy z ziemniaków rzeczywiście mogą negatywnie odbijać się na Twojej sylwetce. Dlatego absolutnie zrezygnuj z frytek, klusek, placków ziemniaczanych smażonych na głębokim oleju czy odsmażanych ziemniaków z boczkiem i cebulką. Warto ostrożnie podchodzić też do zapiekanek ziemniaczanych. Z dodatkiem śmietany, sera żółtego również będą wysokokalorycznym, ale i ciężkostrawnym posiłkiem. Dlatego zdecydowanie sięgaj po gotowane w wodzie ziemniaki, podawane z dużą ilością koperku. Świetnie smakują też ziemniaki zapiekane w folii z dodatkiem chudego twarożku i ziołami.